Ekonomi

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı açıklamada “EYT’de 1999 öncesi 5000 prim gün şartını değiştirmiyoruz” tabirlerini kullandı.

1,5 milyon EYT’li var

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Cuma günü gün içinde yaptığı açıklamada, milletvekillerinin kendisine sorular yönelttiğini anımsatan Bilgin,

“Aralık ayı içerisinde Meclis’e takdim edeceğiz. EYT ile ilgili bilinen, ezberlenmiş yanlışlar var. İsterseniz o yanlışları biraz düzelterek işe başlayalım. O yanlışlardan biri şu; ‘Milyonlarca EYT’li var…’ Bu milyonlarca EYT’li 5 milyondan başlıyor, 8 milyona kadar çıkıyor. Bunlar gerçek değil. Sayıyla ilgili size bilgi vereyim. Şu anda yaş kuralını kaldırsak, emeklilikte yaşı bekleyenlerin sayısını kestirim edebilir misiniz? Prim gün sayısı, hizmet yılı kaideleri duruyor. O kuralları kaldıramayız. Şu anda yaş kuralını kaldırırsak emekli olabilecek, kuralları dolduran 1,5 milyon insan var. Buradan bir çıkış siyasetinin ortaya konulması için bir çalışma yapılmıştır. Yeni yılda uygulanacaktır. Bugün Meclis’e getirilmesiyle, önümüzdeki hafta getirilmesi ya da daha sonraki hafta getirilmesi arasında hiçbir fark yoktur. Zaten 2023’te uygulanacaktır. Cumhuriyet’in 100. yılında bu sorun da çözülecektir.”

Şartları taşıyanların yüzde 87’sinin özel kesimde çalıştığını söyleyen Alım, “Özel sektör kıdem tazminatı sorunuyla karşı karşıya kalacaktır. Kimse endişe etmesin bu sorun Meclis’te çözülmüş olacak” diye konuşmuştu.

Sözleşmeli işçinin çalışma kurallarını değiştirmeyi düşündüklerini ve çalışmayı tamamladıklarını lisana getiren Alım, “Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta veya bu ay içinde onu uygulamaya geçireceğiz onları kadrolu hale getireceğiz” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu